Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

PHP je průser!

Září 1st, 2010 · Komentářů: 11 · Programování

nuly a jedničkyMám pár projektů, které jsem buď sám, nebo z velké části napsal a vymyslel. Skoro všechny jsou v C#.NET resp ASP.NET.

Vím, že v .NET mám stejnou aplikaci za polovinu času než v čemkoliv jiném co znám. Začal jsem to brát jako nevýhodu, protože programátoři .NET se špatně shánějí a když tak nemají živnosťák, atd…

Ale na druhou stranu… v PHP je „programátor“ každý. Jsou i lidé, kteří by třeba mohli být opravdu dobří a uznávaní programátoři. Jenže se stanou objetí amatérské platformy zvané PHP. Každý přijde, vymyslí funkci a v další verzi PHP už je to oficiální.

Jednou takhle někdo do PHP vymyslel „class“, v další verzi PHP už to bylo oficiální, ale nikdo PHP „programátorům“ nevysvětlil k čemu to je. A tak si to vysvětlili po svém.

A co je smyslem tohoto článku?
Pokud začínáte programovat, a přemýšlíte kde začít… prosím nezačínejte v PHP, ale v něčem, co vás „prasárny“ nenechá dělat.

[poll id=“9″]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy: ··

11 Komentářů ↓

 • anonym

  „Vím, že v .NET mám stejnou aplikaci za polovinu času než v čemkoliv jiném co znám. “

  Jako PHP „programátor“ uvažující o přechodu na Javu (cloudy lákají) se ptám: ve skupině „co znám“ je zahrnuta i Java?

 • anonym

  a ještě ode mne jeden bodanec: ani metoda function getOffset(posX) { return posX – CONS_OffsetPositionX; } není v pořádku. Slyšel jste někdy o testování?

 • Petr Soukup

  Největší výhoda i nevýhoda PHP je, že je dost volné. Kdybych teď začínal s PHP, tak asi rovnou sáhnu třeba po Nette, které z něj dělá silný a chytrý jazyk.

  Ale souhlasím s tím, že asi nejlepší postup je začít třeba Javě nebo čemkoliv chytřejším a zdejší zvyklosti si odnést do PHP. Pak už není problém třeba právě pomocí Nette udělat v PHP profi aplikaci. Přecijen na něm běží třeba facebook.

  Ale sračky se v něm vytváří velmi snadno 😀

 • Márty

  On to není problém jen PHP. Obecně by se to dalo říci o nestrukturálních jazycích – hlavně skriptovací. V takovém Perlu jde vytvořit snad ještě horší konstrukce než v PHP.

  To, že hodně lidí začíná programovat v PHP je asi tím, že prostě chtějí kódit webové aplikace a k PHP se dostanou jako prvnímu.

  Jinak PHP frameworky posouvají tento jazyk dál.

 • Jirin

  PHP jako takový není dobrý jazyk, ale s použitím frameworku se dá psát dost efektivně a slušně. Osobně používám Zend. Pokud hledám pak někoho tak stačí uvést požadavek Zend, a většinou už to odfiltruje takové bastliče. Psát aplikaci v PHP samotném bych už snad ani neuměl:)

  Nicméně nyní řeším opravdu velký spor PHP vs Java. Na Javě se mi líbí hodně ta její striktnost, typovost apod. PHP pro menší projekty nechám, ale chci psát teď něco většího a dilema je:
  psát v PHP, který umím v pohodě a najdu levné programátory
  nebo Java, kterou umím jen mírně pokročile, líbí se mi více, je pro to pravděpodobně vhodnější, ale je drahá pracovní síla?

  Souki: Facebook neběží na PHP, na PHP běží jen frontend a ani to není čisté PHP ale nějak s HipHopované:)

 • Jakub Musil

  Pokud je PHP čisté zlo, tak Nette je bránou do pekel. V Nette jsem programoval pár projektů a musím uznat, že David odvedl opravdu dobrou práci. Bohužel i přes sexy kabát jde pořád o zlé a léty znetvořené PHP.

  Java je na můj vkus zase příliš ukecaná. Programátor v něm může na rychlý vývoj zapomenout.

  Doporučuji vyzkoušet Python + Django.

 • Jiří Herník

  Anonym: S tou Javou, ano i javě jsem programoval, ale vůči té mám principiální averzi, vždycky si připadám, jako bych programoval pro emulátor ZX spectrum… To pak taky jede všude (programy pod emulátorem)
  A vývoj aplikací není ani v javě zdaleka tak daleko jako .NET + Visual studio, které spoustu práce udělá za mne samo.
  Testování snad nemá vliv na název funkce, nebo jsem o testování neslyšel.
  To že je jazyk volný prostě není dlouhodobě výhoda a jazyk se tím musí dříve nebo později sám odepsat.
  Jirin: Je to těžké, ale asi bych hledal programátory Java a pak bych jim to nechal napsat klidně v PHP 🙂 Hlavně nehledat programátora PHP, protože za toho se považuje každý, kdo zná příkaz echo.

  U malých udělátek (do 50 řádků) je to jedno… ale jakmile jde o něco většího, už to opravdu chce programátora… viděli jste zdrojáky wordpressu? Na to, že je to PHP, tak je to paráda.
  Viděli jste ale zdrojáky některých pluginů do WP? jsou tak zprasené, že nevíte kam tu jednu značku HTML vlastně vypsat.

  Jakub Musil:
  Java je zhruba stejně ukecaná jako C#/VB .NET, ale ve visual studiu stačí naznačit a IDE už to dopíše za tebe. 😉 Navíc frameworky šly mnohem dál.
  Formulář např pro registraci uživatele, přihlášení, nebo změnu hesla = jedno přetažení myši. Stejně tak zobrazení tabulky z DB, stačí ji chytit v DB designu a přetáhnout ji na stránku.

 • anonym

  [cite]Testování snad nemá vliv na název funkce, nebo jsem o testování neslyšel.[/cite]

  Ta má připomínka směřovala k tomu, že i asi nejméně spatný kód v anketě je prostě špatně: funkce obsahuje konstantu a tedy k ní nelze rozumně napsat test (výsledek se může kdykoliv změnit).

  add Java vs .NET: chápu to dobře tak, že za výhodu .NET považujete hlavně jedno konkrétní vámi oblíbené vývojové prostředí, v jazyku žádný náskok není? Ptám se vážně, uvažuji právě o přechodu z PHP na Javu, kvůli cloudům, kde Java kraluje.

 • Jiří Herník

  Co se samotneho jazyku resp jeho syntaxe tyce, tak je na tom Java i .NET podobne. Síla .NETu je ale jinde než pouze v syntaxi resp jazyce.
  Několik věcí…
  Java virtual machine je myslím napsaný v Céčku
  .NET compiler lze dekompilovat do C#.

  Další věc je, že .NET aplikaci lze napsat i v Javě.
  .NET není programovací jazyk ale filozofie.

 • Botanicus

  „Pokud začínáte programovat, a přemýšlíte kde začít… prosím nezačínejte v PHP, ale v něčem, co vás „prasárny“ nenechá dělat.“

  Proc? Pokud je clovek dobrej programator, bude psat dobrej kod, pokud je spatnej, i kod bude spatnej. As easy as that. Nehlede na jazyk. Ja preferuju vetsi volnost (delam v Ruby), pritom muj kod je perfektne maintainovatelny. Zatim nejrychleji a nejlip se mi vyvijelo v Ruby nebo Python frameworcich, mnohem lepe nez v C# (coz je subjektivni, nehadam se, jen davam tip).

 • Jiří Herník

  clovek se dobrým programátorem nenarodí, ale někde se to musí naučit… no a v PHP začne tím, že se naučí prasárny.

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist