Jste cizinec, chcete si podat žádost o povolení k trvalému k pobytu nebo o státní občanství v České republice a nevíte, jestli se vás týká také zkouška z českého jazyka? Tuto zkoušku totiž neskládají všichni žadatelé.
Žádost o povolení k trvalému pobytu může podat občan i neobčan EU nejdříve po pěti letech nepřetržitého pobytu na území České republiky, nebo pokud je rodinným příslušníkem občana EU a sám není z EU, může zažádat již za dva roky nepřetržitého pobytu v ČR, pokud prokáže, že je v rodinném svazku déle než jeden rok.
Kdo tedy skládá zkoušku z českého jazyka?
Této zkoušce podléhá každý žadatel – cizinec z nečlenské země, který není rodinným příslušníkem občana EU. Tedy jinými slovy občané členských států EU, občané Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska a jejich rodinní příslušníci, nemusí danou zkoušku absolvovat.
Výjimka z doložení znalosti českého jazyka dále platí také pro osoby mladší 15 let; dále pro osoby, které studovali alespoň 1 rok základní, střední nebo vysokou školu či studijní obor se zaměřením na český jazyk; osoby mající tělesné nebo mentální postižení, které má vliv na komunikační schopnosti; a osoby starší 60 let.
Co se přikládá k žádosti o trvalý pobyt cizinců ze třetích zemí:
- cestovní doklad
- doklad, který potvrzuje splnění podmínky 5 let nepřetržitého přechodného pobytu
- 2 fotografie
- doklad o zajištění ubytování
- doklad o zajištění prostředků k pobytu
- doklad o zkoušce z českého jazyka
- výpis z evidence Rejstříku trestů
Jak doložit doklad o zkoušce z českého jazyka pro získání trvalého občanství a pro trvalý pobyt
- osvědčením o znalosti českého jazyka, které žadatel obdrží po složení zkoušky
- složením speciální zkoušky vykonané v jazykové škole, která má práva ke skládání státní jazykové zkoušky, nebo složení certifikované zkoušky z českého jazyka pro cizince, která je organizována Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.
Jak zkouška vypadá?
Zkouška se skládá ze čtyř částí a obsahuje čtení, psaní, poslech a ústní část. Na každou část je přesně vymezený čas:
- čtení 25 minut: přečtení článku a zodpovězení jednoduchých otázek, které prokáží pochopení textu
- psaní 15 minut: jedná se o vyplnění různých formulářů v českém jazyce, tím se prokazuje zvládnutí reálné životní situace
- poslech 35 minut: poslouchání nahrávky a zodpovězení otázek
- ústní část 10 minut: odpovídání na otázky a mluvení podle obrázků
Za každou část zkoušky lze získat maximálně 20 bodů. V každé části je nutné získat minimálně 12 bodů, aby se dosáhlo povinné hranici 60 %. Pokud nedojde ke splnění 60 % v jedné z částí, zkouška se opakuje.
Poplatek
První zkouška je pro uchazeče s poukazem zdarma. O poukaz si zažádáte na pracovišti azylové politiky ministerstva vnitra. Za další zkoušky uchazeč platí, a to 1 500 Kč. Zkoušku můžete opakovat bez omezení.
Jak se na zkoušku z češtiny připravit?
Pro to, abyste úspěšně složili zkoušku, se musíte důkladně připravit. Je možné se přihlásit na některý přípravný kurz češtiny pro cizince, kde jsou účastníci seznámení se způsobem zkoušky, s metodami řešení jednotlivých úloh a kritérii hodnocení.
Tyto jazykové kurzy jsou nabízeny docházkovou nebo on-line formou. Dále je vhodné trénovat na cvičných testech, které si můžete zakoupit nebo vyzkoušet zkoušku nanečisto.
Na trhu existují také učebnice a brožurky pro samostudium. Dalšími pomocnými nástroji jsou četba novin, poslech rádia a podobně.
Autor: IRS Czech
Napiš první komentář! ↓
Zatím tu není žádný komentář... Odstartuj to vyplněním formuláře níže.