Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Mandrake linux 10.1 – jak to vidím já

Březen 24th, 2005 · Komentářů: 3 · Počítačové tipy

Tak včera jsem se zase po dlouhé době pustil do instalace linuxu. Vždy to zkouším v průměru jednou za dva roky abych nevyšel z obrazu jak na tom ten „slavný“ linux je. Zjistil jsem že se přecejen linuxu daří se na uživatele tvářit trošku příjemněji, než jak tomu bylo při mých minulých pokusech.
Všechno to začalo tak že jsem si stáhl live distribuci slackware linuxu, tato distribuce se jmenuje slax. Která mne docela uchvátila – jelo mi vlastně vše včetně grafického módu, který jsem ale nemohl přepnout do nativního rozlišení mého displaye. Plus dalších pár věcí které nejely úplně podle mých představ. Říkal jsem si že je to univerzálností ovladačů, které jsou na live distribuci použity. A tak jsem se rozhodl že si zkusím nainstalovat plnou distribuci. Jenže po chvilce hledání a rozhodování kterou distribuci zvolit, jsem přišel na argument který mne vedl k tomu, neinstalovat slackware, protože údajně nemá balíčkovací systém. Nevím tedy přesně jak to místo toho řeší, ale s vidinou toho že si budu muset sám hlídat závislosti jsem se rozhodl že zkusím nějakou jinou distribuci.
Dočetl jsem se také že mandrake linux je docela oblíbený a tak jsem si jej stáhl ve verzi 10.1 . Nabootoval jsem z prvního CD, a instalace se rozjela. Hned ze začátku jste vyzváni k rozdělení disku, zde jsem byl velmi mile překvapen volbou „použít volné místo windows oddílu“. Tuto volbu jsem samozřejmě použil, protože windowsy potřebuji k práci. „Šoupátkem“ jsem nastavil kolik chci původnímu oddílu nechat místa. Nastavil jsem to tak, aby linux měl k dispozici 4GB. Dále už byl instalátor schopen si toto místo rozdělit sám. Následuje klasika – výběr balíčků, tak jsem si něco naklikal 🙂 …
Asi za 30 minut bylo vše nainstalováno a já se poprvé po dlouhé době ocitl před počítačem, který na mne mrká kurzorem…
login:>_

a očekává vložení jména a hesla. Vše co se po mě chtělo jsem tedy udělal, a spustil jsem KDE. Kupodivu jsem si nastavil rozlišení na nativní (1400×1050). Ovladače jsou použity ovšem nějaké univerzální pro radeony, ale já mám mobility radeon 9700, tak jsem chtel ovladač pro svou grafiku. Hledal jsem na webu mandrake, tam mne odkázali na stránky výrobce grafické karty. Na stránkách ATI jsem se dověděl že pro linuxové drivery pro notebooky mám hledat na stránkách výrobce notebooku. No co se dá dělat, šel jsem tedy na stránky asusu, tam jsem zjistil že nejedou v konqueroru což je defaultní prohlížeč. Nainstaloval jsem tedy firefox a vrátil se zpátky na stránky asusu, kde jsem se konečně dověděl že žádné drivery pro linux nemají.
A tak jsem si ještě chvíli klikal, a přestal mi naprosto z ničeho nic fungovat touchpad. Tedy on nepřestal fungovat úplně ale kurzor mi začal zmateně poskakovat po obrazovce a náhodně klikat levým či pravým tlačítkem, když jse se touchpadu dotknul. Připojení USB myši vedlo k tomu samému. Nakonec pomohlo až když jsem v nastavení hardware myš zakázal a znova povolil.
Zkoušel jsem i mandrake update – jen tak abych vědel. Tato utilitka mi nabídla spousty spousty mirrorů ze kterých se dá stahovat. Já vyzkoušel asi 5 vždy to po chvíli vytuhlo a musel jsem proces zabít. Balíčkovací systém mi vytuhnul když jsem doinstalovával python, tak jsem jej musel taky sestřelit (asi 15 minut bez jakéhokoliv pohybu). No nádhera – když jsem ale ten balíčkovač pustil znovu, nenechal mne nic udělat protože je údajně zamknutá nějaká databáze balíčků. Nevím jak tohle pod linuxem opravit, ale vedlo to k tomu že jsem musel RESTARTOVAT, a pak už balíčkovač spustit šel normálně.
Pokud jste windowsáci jako já, určitě to zkuste, stojí to za to :). Myslím že kdybych ale věnoval dostatek času tomu všemu nastavení (asi tak 2 roky), tak by se to nakonec podařilo a systém bych mohl několik let provozovat… Na brouzdání, psaní mailů, občas nějakých těch dokumentů no a takové běžné kancelářské věci.
Raději jsem se ani nepokoušel rozjet podporu centrina a různých jiných notebookových „vychytávek“. Myslím že linuxu je spíš na obtíž že je open source, kdyby to totiž vzal někdo pevně do ruky, tak by se začaly řešit věci jako: jakto že když v jedné aplikaci něco označím a stisknu ctrl+c a v jíné stisknu ctrl+v tak to nefunguje, ale naopak ano?
No pokusů bylo dost, dnes tomu dám jestě jedno odpoledne a za dva roky to zkusím znova a třeba už to konečně po instalaci pojede všechno, stejně jako ve windowsech. 🙂


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

3 Komentářů ↓

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist