Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Je Google nenápadný špión?

Duben 13th, 2007 · Komentářů: 2 · Ostatní

google search history
Používáte google toolbar? Používáte gmail? Používáte personalizovanou homepage? Používáte google search? Pokud odpovíte alespoň na jednu z těchto otázek ano, pojdte se podívat co o vás google všechno ví. Každý dotaz, který jste provedli je zaznamenán, o tom se dozvíte na konci článku. Ale prvně se pojďme podívat jak toho dosáhli.

Je Google dobrý, nebo zlý? Tuhle otázku si již možná položili mnozí z Vás. Nepřikláním se ani na jednu stranu, ale každopádně vím, že technologicky i marketingově si vedou lépe než dobře. Doslova každou chvíli spatří světlo světa nová služba. A těmto novým i starším službám bych chtěl věnovat tento článek. Pravděpodobně se mi nepodaří vyjmenovat všechny služby a aplikace, které google nabízí, ale snad to bude dobrý rozcestník.

Vyhledávač google Již dosáhl takové úrovně lokalizace, že běží na spoustě národních domén, včetně té naší .CZ. Propracovaný systém vyhledávání, který mimo jiné umožňuje vyhledávat rozmezí čísel a spousty dalších definovatelných podmínek. Krátký přehled naleznete zde. Jen služeb nějak spojených s vyhledáváním google uvádí 22 jen na této stránce. A spousta dalších je ve vývoji. Věděli jste například, že google umožňuje hledání ve zdrojových kódech různých jazyků, jako například C#, Java, Visual Basic, PHP a dalších?

Co se týče vyhledávače – nabízí také personalizovanou homepage, na kterou si můžete natahat RSS feedy, či jiné udělátka (můj překlad slova gadget), například váš gmail inbox, či cokoliv jiného z opravdu velkého množství udělátek. Navíc má tato stránka možnost nastavení tématu, s obrázkem, který se mění podle aktuálních podmínek, to znamená, že na stránce např. slunce zapadá stejně jako za oknem, prší tam stejně jako za oknem, no prostě teď už můžete nechat okna zazdít.

Google také nabízí software na stažení na váš počítač. Jedná se o Foto organizer Picassa, google earth, nebo například web accelator s podporou tak velkého HW zázemí by mohl taky něco přinést, a také zalogovat, ale o tom až dále.

Víte že google umí ve vašem prohlížeči otevírat a pracovat se soubory MS Excel a MS word? Tak teď už to víte, navíc umožňuje spolupráci více lidí na jednom dokumentu, sdílení, řízení práv (čtení, zápis) atd. Kromě toho však dokáže nahradit i plánovací kalendář na adrese calendar.google.com

Google checkout je službou pro bezhotovostní převody peněz na internetu, platby za zboží v internetových obchodech, a pravděpodobně také nástrojem, který se bude v brzké době používat v každém druhém eshopu. Paypal proti tomu bojuje, bude zajímavé sledovat tento souboj a z pohledu uživate to může mnohé přinést.

GMail Je již určitě tak profláknutá služba, že ji není třeba představovat, ale přesto mám pár vychytávek, které se mohou hodit. Věděli jste například že v settings/account je možno nastavit i stahování emailu z jiných služeb přes POP3 či IMAP a GMail vám pak umožní z těchto adres poštu i odesílat?

Abyste však věděli které služby používáte vy, google si to poznamenal, a může Vám ukázat jaké že to jeho služby vlastně používáte.

No a když jsme u toho, co si google pamatuje, tak se nemůžu nezmínit o vyhledávací historii. Vyhledávacích trendech a spoustě dalších osobních dat, které o vás google má. Což je daň za to že máte všude jeden účet. Google o vás ví naprosto všechno co na internetu děláte.

Kromě toho, že si můžete tyto data zobrazit v agregované podobě, což se může hodit pro SEO. Zkuste se podívat na historii něčeho nedávno uvedeného, třeba Intel core 2 duo, v grafu jsou navíc vyznačeny data uvedení článku na velkých zpravodajských serverech.

Google však tyto data rozeznává také podle jednotlivých uživatelů, a tak se můžete podívat co jste v minulosti hledali vy sami. A teď přijde to nejzajímavější.
Seznam všech vyhledání, které jste provedli v přihlášeném sezení. U mne jsou nejstarší z data 26 září 2005 až dodnes a to už je pěkná řádka vyhledávání. Navíc obsahuje i seznam odkazů na které jste přešli.
Grafy vyhledávání a top 10 vašich vlastních vyhledání určitě také stojí za podívání. zjistil jsem například, že jsem nikdy nevyhledával na google mezi 1-4tou hodinou v noci a nejčastěji odcházím na stránku msdn2.microsoft.com. No prostě podívejte se sami, je to maso.

Seznam všech produktů google najdete na wikipedii.

Nejzajímavější odkazy tohoto článku:
seznam služeb od google
Služby ve vývoji
Vámi používané služby
Seznam všech vyhledání
Grafy vyhledávání a top 10


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

2 Komentářů ↓

  • TheSin

    Jo, je to tak, google se snazi ovladnout svet a zmonopolizovat si ho pro sebe, verim ze se mu to povede, a jen doufam ze toho pote nezneuzije

  • p'ter

    jj. google toho více než tušíme. doporučuju dohledat video – google novodobý špión

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist