Kamarád mne upozornil na email, který teď běhá Internetem. Díval jsem se na HOAX.cz a tam to zatím není k nalezení.
Onen kamarád dělá v nejmenované bance, řekněme banka cz. Ověřoval to na bankovním oddělení karet a zjistil, že o ničem takovém nevědí, resp. vědí o tomto emailu, ale oficiálně jim nikdo nic takového neřekl. A když o tom nevědí v bance, tak kde jinde 🙂 Údajně ještě budou ověřovat jestli je něco takového možné v Kanadě či USA, každopadně v České republice to s nejvyšší pravděpodobností neplatí. Ostatně můžete si to zkusit, na volbu pinu při výběru z bankomatu máte tři možnosti. Pokud by opravdu policie přijela (čemuž moc nevěřím), stejně nic nevíte a prostě jste jen špatně napsali pin.
Předem však žádám, neposílejte to nikomu, dokud si to neověříte.
Pokusím se přeložit text mailu, který je původně v angličtině.
OBRÁCENÉ POŘADÍ PINu (dobré vědět)
Pokud by se Vás někdy loupežník pokoušel přinutit vybrat peníze z bankomatu, můžete upozornit policii vložením svého PIN kódu v opačném pořadí. Například pokud je váš pin 1234, meli byste vložit 4321.
Bankomat pozná, že je to váš PIN je přesně opačně než PIN ke kartě, kterou jste vložili do bankomatu. Bankomat vám vydá peníze, které žádáte, takže lupič nepozná, že vám již na pomoc byla vyslána policie. Tato informace byla nedávno vysílána v televizi, kde uváděli, že tato funkce je požívána jen zřídka, protože lidé nevědí, že něco takového existuje.
Prosím přepošlete všem známým.
Originál v angličtině:
PIN NUMBER REVERSAL (GOOD TO KNOW)
If you should ever be forced by a robber to withdraw money from an ATM machine, you can notify the police by entering your Pin # in reverse.For example if your pin number is 1234 then you would put in 4321.
The ATM recognizes that your pin number is backwards from the ATM card you placed in the machine.The machine will still give you the money you requested, but unknown to the robber, the police will be immediately dispatched to help you. This information was recently broadcasted on TV and it states that it is seldom usedbecause people don’t know it exists.
Please pass this along to everyone possible.
Update:
Toto je ověřený kec 🙂 viz snopes.com
rony // Pro 8, 2006 at 14:33
ubezpecujem ta, ze je to hovadina extremneho rangu.
ak by takato „feature“ bola pouzitelna, tak by to bolo oficialne doporucovane bankami.
v pripade, ze ziadna banka nedavala do pozornosti taketo pomylene riesenie, tak zrejme ide len o dalsiu z mestskych historiek, ktore vznikli ustnym podanim do takeho tvaru, aky tu citam.
nechcem tvrdit, ze neexistuju v bankomatoch rozne „eastereggs“ srandicky ale urcite sa netykaju takto vaznych veci.
uvedomte si, co sa moze stat cloveku, ktory teraz pri problemoch s prepadom bude travit cas v domneni, ze policiu zavolal vytukanim PIN opacne alebo normalne.
Skor by som tipoval, ze teraz kopec debilov skusa vlozit PIN opacne.
Uvedomte si vsak, ze bankomat este pred vlozenim PIN ma vytvoreny zaznam o platobnej karte a je samozrejme mozne dopatrat jej majitela. Takze minimalne v tomto pripade budete „za debila“, ktory musi vyskusat vsetky emailove doporucenia vratane takychto, ktore su ekvivalentom prikazu „skoc z mosta hovado a kric pritom ze uz letis“.
rony // Pro 8, 2006 at 14:34
a to nazeranie na HOAX.cz, dostatocnym znamenim, ze ide o hoax je tato veticka:
„Prosím přepošlete všem známým.“
To dostatocne dava najavo o co ide. Urobit z prijemcu debila, ktory este naviac svoju naivitu a hlupost pokusa rozsirit dalej.
Jiří Herník // Pro 8, 2006 at 17:10
Ano, ano… vim 😉 problem je, že už jsem o něčem takovém kdysi snad četl nebo slyšel, zde je pár vět o tom, ýe toto řešení bylo opravdu navrhnuto:
The technology that makes this possible does exist. However, so far, banks have not implemented it. Thus, if you are forced to withdraw money against your will, the chance that the ATM will have the reverse pin technology installed is exceptionally slim.
Back in 1994, Joseph Zingher from Chicago began developing ATM software that would silently call police if a PIN was entered in reverse. Since then, Zingher has spent years trying to sell the idea to banks in the United States without success. Several US states have explored the idea, but it is yet to be implemented. In 2004, the US state of Illinois passed legislation requesting that banks install reverse-pin safety technology in their ATMs. However, banks were not legally required to do so, and have so far displayed little interest in using the system.
Zingher and others continue to push for the implementation of reverse pin or similar consumer safety systems at ATMs. The concept is sound, and such technology could certainly increase ATM security, discourage forced withdrawal crime and possibly even save lives, if it was widely used. In an increasingly security conscious consumer market, it may not be too long before banks decide that such technology is financially viable or legislation forces them to act.
zdroj:
http://www.msnbc.msn.com/id/4086277/
http://www.woai.com/news/local/story.aspx?content_id=E55C3845-3F15-468A-A98D-628717A3B6E0
http://www.hoax-slayer.com/reverse-pin-ATM.shtml
a další
rony // Pro 8, 2006 at 18:44
Ved to, islo iba o uvahy, ktore nakoniec niekto prerobil na skutocnost 🙂
Problem je, ze musis mat istotu, ze tym vytukanim sa skutocne privolava policia. Kedze ju nemas, je to kontraproduktivne.
Naviac – prepady priamo pri bankomate? No keby existovali iba tie, tak zlocinnost klesne na promile 🙂
Jiří Herník // Pro 9, 2006 at 17:24
Ano, vše co říkáš je pravda. 😉