Teď jsem zjistil, že už je to cca dva roky, co jsem se tímto tématem na blogu zabýval v článku Vybíráme místo pro život.
Od té doby jsem si dělal nějaké průzkumy, zpovídal jsem lidi, kteří se odstěhovali do zahraničí a prostě jsem se snažil si najít co nejvíce informací. Mám tady tedy hromadu odkazů, o které se s vámi v článku podělím.
Anglie / Skotsko
Mám kamaráda (Čau Vlasťo), který se před lety přestěhoval z Havířova do Skotska a několik let se tam živil jako řidič autobusu. Sešli jsme se po nějaké době v jedné havířovské hospodě a já měl spoustu otázek. Např jestli by se vrátil. Odpověď byla rezolutní „NE!“ s poukázáním na to, že už má vlastně celý život tam. Také jsem se bavil s více lidma z mého okolí, kteří se odstěhovali do Anglie za prací resp penězi. Není jim co vyčítat, tady je prostě každý 5tý člověk bez práce a tím pádem bez peněz. Nutno podotknout, že nikdo z nich není z IT.
Ptal jsem se tedy na výhody života tam. Jde zejména o vyšší životní standart, představte si, že vám z výplaty řidiče autobusu po zaplacení všech nutných výdajů zbyde v přepočtu 10.000 kč. To je pro spoustu lidí v MS kraji nepředstavitelné, spousta z nich ani 10 tis kč měsíčně nevydělá, natož aby jim něco zbylo. Takže dostupnost práce pro lidi, kteří pracovat chtějí je nesporné plus.
No a nevýhody? Veřejné zdravotnictví je sice zdarma, ale nestojí za moc. U zubaře vám dají zadarmo injekci a vytrhnou zub, ostatní je nadstandart. Nikdo vás nebude posílat na nějaké rentgeny a ultrazvuky, elektromagnetickou rezonanci, krevní testy atd, to už musí jít do tuhého. Na druhou stranu máte možnost si zaplatit pojištění které bude krýt i soukromou péči a asi to nebude nějak extra drahé. Vlasťa sám měl nějakou zdravotní komplikaci a komentoval to slovy „Jsem rád, že se mi to stalo tady a ne tam“
Jako další nevýhodu vidím školství, které je údajně v Anglii i ve Skotsku v rozkladu, ale to je taková informace jedna paní povídala.
No a další nevýhoda se mi jeví počasí, přecejen ostrov, každou chvíli tam prší…
Zde pár zajímavých odkazů k tématu život v Anglii:
Zajímavý web, pokud chcete sehnat nějakou práci na živnosťák www.contractoruk.com
JAK SE ŽIJE… Moje zkušenost matky v Anglii
Jak ze zije v Britanii? V CR pry lepe.
Belgie
V Belgii mám bývalého kolegu – programátora, prvě tedy pár útržků ze skype právě od něj. Jeho motivace byla taková, že jeho manželka je jaderná fyzička a na Slovensku stejně práci nedostala, tak jeli oba do Belgie. Motivace tedy zcela mimo. tady ty slíbene skype útržky:
Já: a jak v Belgii?
Nino: hodne sa tu jazdi na bicykloch
Nino: maju dobre a lacne mliecne vyrobky, jemne hovezi
me: no to zni jako reklama
Nino: cestnu dan na auto 500eur/rocne (pozn Cestná = Silniční)
to uz neni take dobre 🙂 ale v IT su urcite dobre platy
akurat inzeraty su jazyky NL+EN good, FR at least basics
tak som to ani neriesil
http://search.en.ictjob.be/
su aj only ENGLISH v beglii, ale neni ich moc
Já: no tak ja jenom english
a kolik to je cca v belgii?
Nino: ja vlastne neviem, oni to do inzeratov nepisu, a ked som nieco videl, nikdy to nebolo viac nez 5000 EUR mesacne
napr. http://jobs.en.ictjob.be/_NET-C_-Developer__39375
Já: to je ale zamestnani, ne?
Nino: myslim ze hej, ale to je najviac co som nasiel aj ked len 2 years of experience
Já: Ale Dutch. English is a +
Já: ale je tam asi dost draho ne?
Nino: byvanie v nasom malom meste je 600 eur mesacne za 60m ctverecn. 1 bedroom sluzby su drahe ale veci a tak nie o moc drahsie nez u na
Já: a co spokojeny tam jsi? jak jsi vlastne prisel na belgii?
Nino: to zena hladala pracu, jadrova fyzicka, na slovensku pre nu vlastne pozicia ani nieje tak nasla belgicko.. zobrali ju tak sme sa prestahovali
Nino: je to ok, nic extra, ale zije sa tu fajn.
A také mám jednoho známého, který tam už 5 let žije. Opět jsem ho vyzpovídal v hospodě. Kromě dobře placené práce uvedl také vysoké daně, ale na druhou stranu také neopomenul zmínit dobrých služeb, kterých se tam lidu dostává. Např že stát každému zaměstnanci z odvedených daní dá bokem v přepočtu cca 10 tis kč, takže za těch 5 let co tam je, už mu stát našetřil cca 600.000 kč. Kdyby tedy z Belgie odjel, tak by je údajně dostal vyplacené.
Další zajímavá věc je to, že Belgičané mají myslím 6 týdnů placené dovolené od státu a všechny tyto peníze na dovolenou dostanou někdy v květnu najednou, potom během roku si berou volno, ale už ho nedostávají zaplacené. Takže si představte, že na každé léto dostanete třeba 100 tis na odreagování 😉
Ve zkratce si tam vede spokojený život a nehodlá se vracet.
Holandsko
Holandsko nepatřilo mezi mé favority, takže jsem ani žádný další průzkum nedělal. Ale minimálně toto video stojí za shlédnutí abyste měli představu jak opravdu velký rozdíl je v životě běžných lidí u nás a v „západní evropě“.
Kdo to nevydrží, přetočte rovnou na 20:10, kde začíná srovnání života tady a tam. Myslím, že je to poučné.
Švýcarsko
Švýcarsko se dostalo do mého hledáčku poměrně pozdě, ale je to určitě zajímavá země, zejména pro někoho kdo miluje hory 🙂 To já ale nejsem, mám asi raději moře a hory v dosahu než hory před okny a moře v nedohlednu. Země je zajímavá mimo jiné tím, že má v podstatě tři úřední jazyky podle toho, v kterém kantonu (něco jako kraj) se nacházíte to jsou Francoužtina, Němčina a Italština. Minimální mzda v přepočtu někde kolem 80ti tis. kč společně s nízkou nezaměstnaností a životními náklady někde okolo 60ti tis kč můžou být opravdu zajímavými parametry. Také není od věci zmínit, že i když není Švýcarsko členem EU, podepsalo některé dohody o pohybu pracovních sil, a tak se tam dostanete na občanku. A teoreticky ke získání pracovního povolení stačí jen doložit platnou pracovní smlouvu.
Kvalitní zdravotní péče i školství.
Mám opět několik zajímavých odkazů:
Jak je to ve švýcarsku s bydlením si můžete udělat obrázek na jejich vyhledávači realit.
http://www.immobern.ch/
Další zajímavé informace:
http://finance.idnes.cz/jak-se-zije-duchodcum-ve-svycarsku-nic-neni-zadarmo-f8s-/penze.aspx?c=A111213_130921_viteze_zuk
Fórum českých krajanů ve švýcarsku:
http://www.switzerland.cz/forum/index.php?board=116.0
A také doporučím skvělé dokumenty české televize ceske kořeny ve švýcarsku a je tam také jeden o Švédsku: http://ceskekoreny.cz
Česká republika
Ač se to možná mnohým remcalům nezdá, tak opravdu zatím máme poměrně dobrou zdravotní péči a školství. A to vše za přijatelné ceny.
V Praze jsou platy také o dost jinde a jednociferná procentuální nezaměstnanost také o něčem vypovídá. V mém oboru jsou tam cca dvojnásobně vyšší platy než v Ostravě, a životní náklady tam zase nejsou o tolik vyšší. Už jsem tam také pár let bydlel a zhruba vím o čem to je.
Takže jako první metu jsme si zvolili přestěhovat se do nějakého městečka blízko prahy s dobrou dostupností do Prahy. Spousta lidí odsud – i část rodiny tam odjela, protože prostě v Praze je blaze. Zní to jako klišé, ale ve srovnání s Ostravou to tak bude.
Ostatní
Vím, že jsem probral jen pár zemí a že jen v Evropě je jich mnohem více, které by stály za zvážení. Ale posuďte sami
Severské země = nádherná příroda, příjemní lidé, ale kosa a v zimě málo sluníčka. Sice mají i moře ale koupat se tam asi moc nedá
Řecko, Itálie = to by byly také kandidáti, kdyby tam ovšem nebyly takové problémy, jaké tam aktuálně jsou
Španělsko, Portugalsko = tam na tom nejsou o moc lépe a navíc mi to přijde jako již moc vzdálená mentalita.
Francie = nevím nějak se mi tam nechce žít. Podobně jako v Anglii tam je přebujelý sociální systém, který byl před dvaceti lety určitě super, ale potom, co se tam nastěhovalo tolik lidí z rozvojových zemí právě tyto výhody čerpat, už to tam zase tak skvělé není. Samá stávka, všichni by chtěli víc, nikdo na to nemá. Sice je tam reálně nejnižší počet pracovních hodin pro zaměstnance v Evropě, ale to je málo. Také tam mají plavkové léto. Francie se někomu líbit může, ale mě holt ne.
Německo, Rakousko = Po povrchním průzkumu to vypadá velmi dobře, ale neumím zatím německy, takže si to nechávám v záloze.
Shrnutí
Všichni respondenti se shodují na tom, že se přestěhovali na místo, které jim dává lepší život, než by měli tady. Někdo může namítnout, že peníze nejsou všechno. Souhlasím. Ale peníze jsou dnes docela velká část našeho života. Slovy jednoho zpovídaného „Já kdybych nebydlel tam, ale zůstal bych tady, tak bych se v životě nepodíval na tolik míst na světě, protože bych na to neměl.“ A to se nebavíme o tom, že v zahraničí jsou letenky obvykle o dost levnější než u nás.
A kamarády? Ty si slušný člověk najde všude.
A rodina? Právě chceme jet s rodinou, zajistit příští generaci dobrý start 😉
Je tady i ta stránka vzhledem k rodičům či prarodičům, což je mi sice líto, ale život je už takový. Koneckonců i rodiče se stěhovali za prací, za bydlením, za lepším životem od svých vlastních rodičů. Ale oni si nemohli moc vybírat, přes železnou oponu nebylo moc do dálky ani vidět ani slyšet. Ono nakonec, naše děti se stejně odstěhujou zase někam jinam…
No a zároveň asi budu ještě sondovat jiné země a případně se podíváme i dál. Např Kanada zatím vypadá velmi slibně, ale o té snad někdy příště. Až zajdu na pivko s někým, kdo tam žije. Bohužel je tam pro čechy vízová povinnost díky čerpačům sociálních dávek, kteří tam od nás ve velkém svého času odjížděli.
Ale alespoň je vidět, že se tomu Kanada brání a tak by to mohl omít svá pozitiva.
Tak to je takové shrnutí, které tady mám už nějakou dobu rozpracované. Doufám, že to někomu ve výsledku třeba přinese spokojenější život.
Vlastimil Blaha // Led 7, 2013 at 15:27
Jen bych rad podotknul, ze informace co jsem Ti dal o Skotsku jsou z pohledu meho – a ja ziju sam. Pokud jste par, nebo dokonce par s ditetem, situace je uplne jina. Pri minimalni mzde a hodinach stravenych v praci muzete ocekavat souhrnny prijem kolem £400 tydne a naklady kolem £500-600 mesicne (v pripade ze se vam podari ziskat byt od mesta a ne od soukromeho pronajimatele-v tom pripade by naklady vzrostly protoze soukromy pronajem je zde docela drahy). Co se tyce vzdelani, zakladni skoly me moc nepresvedcily o kvalite ( opet-deti nemam, takze pouze co vim z doslechu od znamych kteri deti maji), ale stredni a zejmena vysoke skoly jsou velice dobre a, na rozdil od zbytku Velke Britanie, je denni studium na vysoke zcela zdarma- pokud studujes na prvni diplom…
Jiří Herník // Led 7, 2013 at 20:47
Dík za info, tak nějak jsem to i bral, ale třeba by se hodily nějaké zajímavé odkazy kde hledat práci, bydlení nebo jiné weby, které tam používáš.
Vlastimil Blaha // Led 8, 2013 at 22:23
Tak asi nejjednodussi misto kde najit vsechny tyhle veci pohromade je Gumtree, http://www.gumtree.com/glasgow
neco jako vase Avizo…spousta lidi ho pouziva, dokonce i ja jsem tam nasel dvakrat kratkodobou praci… dobre informace se daji najit take na http://www.iamintheuk.com/ a http://www.pohyby.co.uk/
Vita // Led 13, 2013 at 08:25
Kdo se nebojí z Evropy trošku dál, tomu by se mohlo líbit v Austrálii. Nejsem tady zas tak dlouho a třeba o zdravotním systému nevím vůbec nic, ale zatím můžu zmínit tato pozitiva: královské platy v IT, pohodoví přátelští lidé (toho si všimnete, když se vrátíte do ČR), anglicky mluvící země, slušné počasí, oceán, blízkost Asie. Hlavní nevýhodou jsou asi vysoké životní náklady (cca dvojnásobek českých), ale to vás nezajímá, když si opatříte ten vysoký plat 🙂
Jiří Herník // Led 14, 2013 at 22:32
Austrálie byla taky jedním z mých favoritů, ale přecejenom je to nejjedovatější kontinent. V moři jedovaté medůzy, v botách štíři, v posteli hadi 🙂
Ve městech to asi taková hrůza nebude, ale i tak jsem Austrálii vyloučil.
Vlastimil Blaha // Led 15, 2013 at 10:10
Ja kdybych mohl tak volim Kanadu a nerozmyslim ani chvili. Nanestesti neprojdu vizovym screeningem kvuli zdravotnim komplikacim. Jedinou sanci pro mne asi bude nabozenska emigrace az Evropu obsadi muslimove 😉
Vita // Led 15, 2013 at 10:32
Á, tuhle výmluvu už jsem párkrát slyšel :-). To přece není racionální důvod vyřadit kontinent. Osídlené oblasti nejsou žádná divočina.
Rammi // Úno 14, 2013 at 09:20
No, to není výmluva, bydlet u moře bez možnosti do něj vlézt, to by mě akorát tak štvalo. 🙂
Johanka // Čvc 29, 2013 at 11:02
Nechci komentovat prispevky,ktere jsou uvedene vyse,ale jeden okomentuju.Pisete,ze ve Svycarsku si vyridite pobyt jen s pracovni smlouvou,to se ale hooodne mylite.Potrebujete PAS,pracovni smlouvu,peníze(170fr-3400ceskych) apod.Neni to tak jednoduche,zijeme tady a prosli jsme si tim.No a ten prispevek s temi duchodci,taky bych jeste asi byt vama zapatrala,jak to vlastne je.Zije se tady dobre a da se slusne vydelat.
holík // Dub 21, 2016 at 18:01
Rammi, tak kde jsi nakonec zakotvil? 🙂 nebo jsi stále v ČR?
Jiří Herník // Dub 21, 2016 at 20:14
Kousek od Prahy… je tady mezinárodní letiště, takže můžu případně „dojíždět“ do Londýna, nebo někam do Německa…