V posledních několika měsících došlo v okolí naší kanceláře / prodejny k několika vykradením, a dokonce i my jsme přišli o jeden mobilní telefon.
To byla poslední kapka, která chyběla k uzavření pojištění na vybavení a skladové zásoby. Ta cca tisícovka ročně za klidnější spaní určitě stojí.
Ale tento měsíc byla dvakrát vykradena provozovna nejmenované zdravotní pojišťovny. To už nutí člověka se zamyslet co by se stalo, kdyby se to stalo nám.
Vzhledem k uzavřenému pojištění by to asi nebyla tak velká finanční ztráta, ale pokud by si odnesli počítače společně s daty, asi bychom se z toho vzpamatovávali ještě několik týdnů. A tak už pár hodin přemýšlím nad co nejefektivnějším a zároveň levným technickým řešením.
Nasnadě je vybavení vstupů mřížemi, ale pokud tady někdo přijde o víkendu a dostane se na chodbu za troje zamčené dveře, tak už ho nějaké mříže zdrží jen o pár minut déle, ale ničemu nezabrání. Prostory navíc patří městu, které údajně bude mřížemi postupně všechny prostory vybavovat. Ale vypadá to, že asi jen ty prostory, které už vykradeny byly.
Další možností je klasické zabezpečovací zařízení s klávesnicí, čidly, ústřednou, sirénou a napojením na PCO. Ale toto řešení vyjde na docela dost peněz a za případné služby PCO se navíc platí pravidelně. Jak jsem se také dozvěděl, se sirénou si zdejší zloději poradili velmi nápaditě. Nastříkali do ní montážní pěnu a ona ztichla 🙂
No a tím se dostávám k řešení, které mi zatím přijde jako nejlepší. Zřejmě pořídím nějakou kameru se záznamem, která se již osvědčila u našich sousedů, kde díky této kameře má údajně zítra pachatel soud. A navíc Policie byla schopná již zanedlouho navrátit téměř veškeré zcizené vybavení. A šance na takovýto způsob vyřešení je pro mne asi hlavní důvod proč kameru.
Samozřejmě kamera se dá ukrást také, ale pokud bude vše ukládat na server na Internetu, splní to naše požadavky.
Zatím je můj favorit tato IP kamera.
Máte nějaké jiné / lepší řešení, které třeba už používáte? Nebo můžete nějakou IP kameru doporučit?
Wifi připojení kamery není podmínkou, podmínkou však je, aby uměla detekovat pohyb a videa okamžitě ukládat na FTP, nebo jinak.
Michal Pospiech // Pro 14, 2010 at 20:36
Co vím, tak s těmi kamery je někdy problém a to ten, že soud to údajně nebere jako důkazní materiál, ale naštěstí jsem zatím tyto věci neřešil a doufám, že ani řešit nebudu. 😉
Pepperos // Pro 14, 2010 at 21:07
kamera- musíš být registrovaný někde na úřadě, když máš kameru. až ti to vykradou a ty ukážeš záznam z bezpečnostní kamery, nebude se to počítat jako důkazní materiál a ještě dostaneš pokutu za to, že sis kameru neregistroval. 🙁 Holt ČR.
miniJOHN // Pro 14, 2010 at 21:15
Pepperos: Ta registrace je během pár minut hotova, to za to stojí 😉
Jiří Herník // Pro 14, 2010 at 23:41
ja to nepotřebuju pro soud, ale aby ho našli.
Na dveře dám ceduli, že je tam kamera a je to…
Michal Pospiech // Pro 14, 2010 at 23:43
A na jakém úřadu se to registruje? Nevíte někdo? Taky by mě to celkem zajímalo.
zephyrus // Pro 14, 2010 at 23:46
Pokud jde o bezpečnost dat, tak je přece nutné počítat s více scénáři než „jen“ s vykradením, ne? Požár, havárie disků, nechtěné smazání,… Dělal bych pravidelné off-site zálohy. Proti případnému zneužití dat zase pomůže šifrování disků.
Jiří Herník // Pro 15, 2010 at 00:53
Jasně, že se dělají zálohy, ale když ti někdo ukradne počítače tiskárny, monitory… tak tě to musí zákonitě na nějakou dobu vykolejit ne?
Pepperos // Pro 15, 2010 at 08:40
miniJohn- to možná. ale musíš o tom vědět. většina lidí to řeší až po tom, co je někdo vykradne, což ej pozdě.
Jiří Herník // Pro 15, 2010 at 11:10
Co je to teda za úřad, nemáte někdo odkaz na el. formulář pro registraci? jako ma UOOU
Igor // Pro 15, 2010 at 21:41
Odporucam bezdrotovu ustrednu s integrovanym vyvolavacom (jablotron nie!), napojenie
a) pevna linka, a/alebo
b) mobil
nastavit na tichy alarm. Nasledne zlodejov poriesite osobne.
K tej kamere este chyba karta do PC alebo DVR a SW.
Mirek Hoza // Pro 15, 2010 at 22:01
Registruje se to na ÚOOÚ http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=29&submenu=32 V obchodě mám alarm, s odesíláním SMS a sirénu mám tak blbě umístěnou, že než se k ní dostanou s montážní pěnou, spadne na ně celý regál 🙂 Až dořešíš tu kameru, napiš co sis vybral.
kamil // Pro 16, 2010 at 16:15
Co to mas za pojistovnu, ze ti to pojisti za litr rocne a ani nemusis mit zamrizovany (nebo zaroletovany) dvere?? Po me chce pojistovna za sklad se zasobama do 300k skoro desitku!
Jiří Herník // Pro 16, 2010 at 23:45
uz nevim, myslim, ze kooperativa
ora // Pro 19, 2010 at 14:48
Pokud budeš mít někde napsáno, že tam máš kameru, tak to je pro zloděje akorát informace, že si mají pořádně zakrýt obličej. Spoléhat se na to, že policie chytí zloděje na základě záznamu z kamery je iluzorní. Vždy je potřeba zvážit riziko a případnou škodu a provést celý soubor opatření:
1) ztížit a prodloužit přístup pro zloděje – mříže, zámky, závory atd
2) sirény jsou k ničemu, stačí aby alarm zavolal
na 3 GSM mobily (volá postupně) a jejich majitele pak policii
3) ztížit zcizení důležitých věcí – tj. na PC umístit
zámky viz http://www.dataflex.com.sg/product7.html
Nenechávat volně peníze, mobily atd. , dražší věci vždy uzamčené ve skříni, popř. v trezorku pevně přidělaném (řetězem k nějaké pevné překážce (topení atd.)
4) offsite zálohy pro případ požáru atd. se také jistě hodí . Osobně se snažím většinu dat skladovat na netu a využívat on-line aplikace (fakturaci např).
apin // Pro 21, 2010 at 10:19
my máme kancelář hned vedle vrátnice, ve které je 24/7 vždycky někdo, ikdyž nic není stoprocentní a ani sám nevím, co se tam děje v noci…
Jiří Herník // Pro 21, 2010 at 10:37
Jo diky, ale zrizovat kvuli tomu vratnici asi nebudu 🙂