Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Poznatky z GTD a doit.im

Duben 30th, 2010 · Komentářů: 3 · Ostatní

Už je to pár týdnů, co jsem se začal nějak intenzivněji zabývat metodou GTD. Knížku GTD (česky: Mít vše hotovo) jsem dodnes nebyl schopen přečíst celou. První půlka byla zajímavá a druhá již není psaná moc čtivě, ale rád bych se tím prokousal až do konce.

Nebudu rozepisovat jak fungují pravidla GTD, ale pokusím se spíše zhodnotit dopady na realitu, které jsem vypozoroval.

  • Už jen pouhý set pravidel mi umožňuje spoustu věcí vyřešit ihned.
   Dříve jsem spoustu věcí nechal na stole, protože jsem jednoduše nevěděl co s nimi. Např. věci, které budu MOŽNÁ potřebovat za více než půl roku a dají se jednoduše pořídit znovu – zahodím. Manuál od monitoru, všeobecné obchodní podmínky od T-mobile, součástky které byly „navíc“ k držáku na mobil, vyřízené SIPO, to vše patří ihned do koše.
  • Zaznamenat si nápad, který se připomene ve vhodnou chvíli, je k nezaplacení.
   Když jsem čekal na snoubenku, až si vybere svatební šaty, přemýšlel jsem si nad podnikáním a napadlo mne pár věcí, které by stálo za to zjistit nebo vyzkoušet. Bylo jich asi 5, všechny jsem si zapsal do mobilu. Druhý den ráno v práci mi vyskočí včerejší nápady – všechny. Krátký průzkum jestli to stojí za to udělám hned, potom vyhodím, nebo odložím (za hodinu, zítra, příští týden, neurčito)
  • Udělám více práce!
   Nebo si to alespoň myslím. Někdy mám třeba jen volných 30 minut, podívám se do úkolů, vyberu nejkratší a stihnu ho dodělat. jde to sice trochu proti pravidlům GTD, ale myslím, že si musí každý vytvořit vlastní adaptaci a některá pravidla si přizpůsobit.
  • Konečně pořádný úkolovník na PC i mobil!
   Používám www.doit.im, který je pro PC a Android. Pokud si poznačíte do kalendáře, že zítra máte vystavit fakturu, a zítra to z nějakého důvodu nestihnete, tak musíte úkol přesunout. Pokud jej nepřesunete, tak se ztratí v historii kalendáře. U doit.im si naplánuji událost na zítra, a zítra se mi tam objeví a svítí tam tak dlouho, dokud ji nezpracuji, nebo znovu neodložím.

Jsem rád, že jsem něco takového objevil, zjištuji jak se dají použít cizí zásady ve vlastním životě, a je to zajímavé.

Pak tady mám pár věcí, které jsem nepochopil, nebo je neumím využít.

 • Nepochopil jsem jak by měly fungovat „projekty“.
  Projekt je soubor úkolů / kroků… to vím, ale jaký má smysl tyto úkoly sdružovat do projektů? Jo takhle, kdyby se daly ty úkoly stavět hierarchicky a připomínaly by se mi jenom ty, se kterýma mohu teď něco dělat (nejsou závislé na nehotovém kroku), bylo by to zábavnější.
 • MindMapy
  O těch už také slýchám dlouho, ale nějak je neumím používat aby my k něčemu byly, kdyby se potom alespoň z těch větví daly dělat úkoly, které by potom ve správném pořadí vyskakovaly, resp, kdyby každý úkol v doit.im měl svou polohu v mindmapě nazvané třeba jako ta moje „Finanční nezávislost“. mapu mám jen jednu a je hodně košatá a hlavně jsou v ní věci, které tam asi nepatří. Používám ji spíše jako kontextové poznámky.

Zkrátka, pokud se vám stávají situace, jako že musíte zavolat do UPC a vzpomene si na to vždy až večer, když nejede televize a na lince už nejsou, Pak se na GTD alespoň podívejte.
Vy ostatní, co už praktikujete, máte nějaké nové tipy?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

3 Komentářů ↓

 • pepperos

  Ahoj.
  Projekty- Smysl to má, jelikož v množství úkolů, které nejsou seřazené se ztratíš. Týdenní přehled, který je posaný v knížce by se téměř nedal udělat, protože bys neměl pak přehled. Hierarchicky řadit lze a je to dobré, lae tuším, že doit.im to neumí.
  Mindmapy- ty nepoužívám, když si uděláš dobrou strukturu úkolů v doit.im, kde to zatím v této verzi nejde (jestli se nepletu, nemůžu dělat podprojekty), nebudeš je potřebovat. Mindmapy používám třeba na brainstorming, když vymýšlím předsevzetí an nový rok, ale ne na každodenní úkoly.

  Hodně štěstí.

 • pepperos

  Jinak pokud chceš nějakej tip, dovolím si malou reklamu. Když se sprchuju či koupu, napadá mě spoustu věcí, který jsem měl udělat, nápadů, co udělat nebo na co jsem zapomněl. Protože je rychle zapomenu, používám vodotěsný blok s tužkou, se kterou se dá psát pod vodou. To bylo snad jediné místo, kde jsem svoje nápady nemohl zaznamenávat do mobilu, teď už i toto je vyřešeno. 🙂

  Prodáváme jí na Škeble.cz: http://www.skeble.cz/kancelar/potreby-do-kancelare/poznamkovy-blok-do-vody-aquanotes

 • Souki

  Já se na to slavné GTD asi vážně budu muset podívat a zjistit, jestli je to to, co už delší dobu dělám bez návodu 😀

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist