Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

nastavení Windows XP

Květen 11th, 2005 · Komentářů: 3 · Počítačové tipy

Po hrátkami s partition a pokusnými instalacemi linuxu na mém notebooku, jsem dospěl k názoru že si přeinstaluju Windows XP.
Na instalaci samotné není nic zvláštního co by stálo za popis. Ale rozhodl jsem se, podělit se s vámi o to, jak nastavit windows, podle mého názoru, na co nejrychlejší běh po instalaci.

Proměnné TMP a TEMP

Po prvním naběhnutí čerstvě instalovaného systému, doporučuji nastavit proměnné, které určují kam se mají zapisovat dočasné soubory. Systém Windows XP má pro toto standardně nastaveny 2 páry proměnných „temp“ a „tmp“. Doporučuji na disku C: vytvořit adresář „temp“, do kterého následně všechny dočasné soubory přesměrujeme. Toto „přesměrování“ se provádí změnou nastavení těchto proměnných. Jděte na plochu, pravým tlačítkem klikněte na „Tento počítač“ a vyberte „Vlastnosti“. Na záložce „upřesnit“ klikněte na tlačítko „proměnné prostředí“. V horním okně vyberte proměnnou „TMP“ a klikněte na tlačítko „editovat“, ve spodním řádku právě otevřeného okna přepište hodnotu na „C:\temp“. Stejný postup aplikujte na proměnnout „TEMP“ ve stejném okně a na obě proměnné „TMP“ a „TEMP“ ve spodní části okna. a klikněte na tlačítko OK. Tím jste dosáhli toho že od příštího restartu se budou dočasné soubory ukládat do složky Temp na vašem disku.
K čemu je to dobré? Nemusíte tyto složky hledat na několika rozdílných místech rozházených po disku. A v podstatě můžete kdykoliv jít do složky temp a vymazat vše, co se v ní nachází. Některé soubory ovšem smazat nelze – jsou právě používány nějakým programem. Po tomto kroku doporučuji restartovat a po restartu teprve nainstalovat ovladače.

Optimalizace rozhraní pro výkon

Další věc kterou můžete udělat ještě během prvního běhu, je přepnutí uživatelského rozhraní do rychlejšího a méně náročného modu. Ve vlastnostech počítače klikněte na záložku „upřesnit“, a na tlačítko „nastavení“ v sekci „výkon“. Vyberte „optimalizovat pro výkon“ a klikněte na OK. Pokud chcete uvolnit ještě pár MB paměti zrušte i pozadí na ploše.

Nastavení služeb

Pokud vám vyhovuje jednoduché rozhraní, do kterého jste přepli v minulém kroku, není třeba aby si systém windows držel v paměti službu která toto umožňuje. Klikněte pravým tlačítkem na „tento počítač“ a vyberte „spravovat“ (ang. Manage). V nově otevřeném okně jděte na „Služby“ a v seznamu služeb najděte „Motivy“ (ang. Themes). Klikněte na tento řádek pravým tlačítkem a otevřete „vlastnosti“. Typ spouštění přeněte na „ručně“ a klikněte na tlačítka „zastavit“ a poté „OK“.
Pokud nepotřebujete provozovat přepínání uživatelů nebo je na počítači zaveden jen jeden účet, nepotřebujete ani službu „Sekundární přihlašování“, proveďte s ní stejný postu jako s „Motivy“. Pokud nevíte co děláte, žádné jiné služby nevypínejte.

DMA a PIO mody

Pro rychlejší chod je také vhodné mét všechny disky a mechaniky v DMA modu, pokud je to možné. Konkrétně např. u vypalovací mechaniky je důležité mít mod DMA zapnutý, vypalování je pak rychlejší a stabilnější.
Klikněte pravým tlačítkem na „tento počítač“ a vyberte vlastnosti. Na kartě „hardware“ klikněte na tlačítko „Správce zařízení“. Rozbalte skupinu „Řadiče IDE ATA/ATAPI“ a pravým tlačítkem klikněte na „Primární kanál IDE“, a vyberte vlastnosti. Na kartě „Upřesnit nastavení“ u obou zařízení přepněte režim přenosu na „DMA (je-li k dispozici)“. Stejný postup zopakujte u „Sekundární kanál IDE“. Pokud bylo někde nastaveno původně něco jiného než „DMA (je-li k dispozici)“ a udělali jste změnu, restartujte.
Pokud máte nějaké další tipy, budu vám vděčný, pokud se o ně podělíte v diskuzi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

3 Komentářů ↓

 • maryan

  Zvýšeni výkonu dosáhneš hlavně tím, že si rozdělíš disk a vymezíš úsek s nejrychlejším čtením, tedy na okraji disku, kam se bude ukládat pgfile. Ten musí být velký minimalně jako je velikost RAM a max asi 1.5 násobek RAM a více. Toto specifikuješ ve vlasnostech systému > upřesnit > výkon-nastavení > upřesnit > virtuální paměť – změnit.
  Ale bacha… při dělení disku můžeš mít problémy, takže doporučuju toto rozdělení udělat při instalaci sysému. Dále je dobrý potom mít i část disku zvlášť pro programy atd.
  Maryan

 • sved

  Zdravím mám problém s Internet Explorer.Když chcu uložit zobrazenou stránku tak se mi uloží
  jen písmo.V nabídce uložit jako typ mám jen soubor HTML a nemůžu docílit uložit jako upl.webová stránka.Dik za radu

 • >MTCH

  to maryan: rozdelenim disku se ovsem zpomali cteni dat z takoveho disku…
  to sved: sice nevim, kde je chyba, ale zkuste alternativni kvalitnejsi prohlizec: Firefox nebo Operu. Obra prohlizece jsou freeware, minimalne za vyzkouseni vam to stoji

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist