Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Baterky nahradí chlupaté kondenzátory

Červen 12th, 2006 · Zatím nejsou komentáře · Zajímavé WWW

Ti, kteří ve trochu vyznají v elektronice vědí, že kapacita kondenzátoru závisí na ploše povrchu elektrody. Představte si ale takovou elektrodu pokrytou „chlupy“ z nanovlákna, tím se splocha a tudíž i kapacita mnoho-opravdu-mnohonásobně zvýší. Kondenzátor byl objeven skoro před 300 lety a od té doby se na něm mnoho nezměnilo, použití této moderní (nano)technologie, by mohlo přinést převrat. Nanovlákno je 30.000× menší, než lidský vlas, takže se jich na stejnou plochu vejde mnohem více.
Prakticky to znamená, že kapacita kondenzátoru bude větší, než kapacita dnešních baterií. Baterie ovšem udržují energii pomocí chemické reakce, což vyžaduje nějaký čas na nabíjení a po čase se kapacita baterie snižuje, až je nutno ji vyhodit. Naproti tomu kondenzátor udržuje energii jako elektrické pole a tudíž nedochází k opotřebení článku. Kondenzátor můžete nabít a vybít třeba tisíckrát, aniž byste pozorovali nějakou změnu kapacity, což znamená, že takováto baterie vydrží v zařízení funkční déle, než samotné zažízení. Další výhodou je, že kondenzátor se dá nabít téměř okamžitě. Představte si tedy, že budete stačit nabíjet mobil jednou za týden a to po dobu dvou sekund.
Díky této vlastnosti rychlého nabíjení a témeř okamžitého uložení energie, by se tyto „články“ daly použít např. v hybrydních automobilech na ukládání kinetické energie, která je nyní zbytečně přeměňována na teplo, v zařízení zvaném brzdy. Věřím tomu, že se najde ještě spousta dalších způsobů využití.
Joe Schindal, který je otcem této myšlenky tvrdí, že první prototyp budou mít již za nekolik měsíců, a do sériové výroby by rádi produkt dostali do 5ti let.
Další zdroje o chlupatých kondenzátorech:
článek v angličtině, video a fotky
Fotky a článek v angličtině
Konkurence nespí


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy: ·

Napiš první komentář! ↓

Zatím tu není žádný komentář... Odstartuj to vyplněním formuláře níže.

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist