Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Lednice v uzavřené termodynamické soustavě

Listopad 23rd, 2004 · Komentářů: 2 · Dlouhá chvíle

Sýkorčin spot na webským (doporučuji přečíst před tímto článkem) mi připoměl jednu málem ztracenou vzpomínku…
Když jsem dělal přijímačky na VŠB, jejichž matematickou část jsem mimochodem neudělal. Ale fyzikální ano, a tam byla právě otázka ve smyslu:
Pokud v uzavřené termodynamické soustavě necháme ledničku s otevřenými dveřmi, pak se teplota v soustavě:
a) sníží
b) mírně sníží
c) zůstane stejná
d) mírně zvýší
e) zvýší

No a správná odpověď je samozřejmě mírně zvýší. A to protože lednice funguje jako teplotní čerpadlo, to znamená že teplo které na jednom místě odebere (uvnitř lednice) musí zase někam předat (žebrováním vzadu – většinou bývá teplé). Pokud by lednice nikam teplo nepředávala bylo by to perpetuum mobile druhého druhu a to nelze viz druhý termodynamický zákon.
Lednice toto čerpání tepla provádí kompresorem a protože kompresor je elektromotor jako každý jiný – jinými slovy není ideální – tak se zahřívá. Takže bychom to mohli vyjádřit vzorečkem:
Q = Q(lednicí vyzařené) – Q(lednicí odebrané) + Q(odpadní)
přičemž Q(lednicí vyzařené) = Q(lednicí odebrané)
a Q = teplo

Ale to všechno jenom proto, abych se to tvářil trošku vedečtěji, ve skutečnosti stačilo vytáhnout kabel ze zásuvky a problém byl vyřešen 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

2 Komentářů ↓

  • Sýkorka

    No jo, ale to by to muselo jit. 😎 Tento jiste logicky a jednoduchy zpusob byl vecer pred tim zavrzen proto, ze zásuvka je za kuchynskou linkou a snura nesla vytahnout. 🙄 Kuch. linka se zasuvkou jsou totiz k sobe hodne natesno. Proste pohyb patricnym smerem k uskutecneni potrebne operace je znacne, ale opravdu znacne obtizny. V pripade nutne potreby, muzu nazorne ukazat :lol:. Mozna bych zastrcku ze zasuvky vytahla, ale pochybuju, ze bych ji vratila zpet tak, aby lednice lednila.

  • Džendys

    …lednice lednila…to je krásná čeština 😆

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist