Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Komunální politika – sliz a špína?

Červenec 24th, 2006 · Komentářů: 7 · Zajímavé WWW

Orlová se jmenuje město kde žiji, a tak mi není úplně jedno kam jdou peníze z městské kasy. Zde je s dovolením autora článek z webu Občanské iniciativy Orlová, který tak trošku poodkrývá jak to „na městě“ chodí.

Zastupitelé v Orlové již před několika lety rozhodli o vytvoření sportovní zóny v Orlové-Porubě na místě současného hřiště a rybníka. Hřiště mělo být obnoveno, vytvořeno zázemí pro hráče a rybník zasypán. Na jeho místě měla vzniknout sportovní hala. Dnes je ale situace jiná. V letošním roce bylo z rozpočtu města vyčleněno 5mil. Kč, které se ale investují do pouhého zasypání rybníka. Na dotaz občanů, co se s plochou zamýšlí dále, nebylo dáno jednoznačné stanovisko. Ví se pouze, že plocha bude zatravněna. Okolní obyvatelé s tím ale nesouhlasí a chtějí vědět, co je s plochou dále zamýšleno. Samotné zasypání za cenu 5mil. Kč jim totiž připadá velmi neekologické, drahé a nesmyslné. Uvedené peníze by totiž stačily na obnovu rybníka, rekonstrukci celého areálu a vytvoření klidově-sportovní zóny. Dle vyjádření starosty JUDr. Farany musí rybník ustoupit sportovišti. V současné době se mluví o baseballovém hřišti. Dále pak p. starosta uvedl, že rybník se, s odvoláním na rybáře, nehodí pro chov ryb a rybáři jej nechtějí. Argumenty města se ale rozcházejí. Jednoznačné budoucí využití sanované plochy v podstatě neexisuje. Dle vyjádření místostarosty PaeDr. Mojžíška se rybník musí zasypat kvůli obtížnému hmyzu a pro příležitostné cirkusy. Dle vyjádření Odboru majetkového a komunálních služeb rybník dokonce podmáčí hříště a okolní komunikace. Další důvod pro zasypáni je, že v katastru to není rybník. Ten je ale na svém místě už nejméně 100let.

V současné době je rybník je monitorován agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Ta zjistila, že tam žijí chránění živočichové a zasypání rybníka je trestným činem. Pro zasypání musí město Orlová doložit, že veřejný zájem převyšuje ten ekologický. Úředníci města to ale zřejmě budou mít těžké, neboť rybářský svaz Orlová už vydal prohlášení, že o rybník mají po odbahnění zájem a že o rybník přišli pouze díky drahému pronájmu a neschopnosti města přispět před lety částkou 180tis. na odbahnění. Otázka zní: Co město pronajímalo rybářům za 40tis. ročně, když to podle katastru nebyl rybník? Původní nájemní smlouva s rybáři se ale, dle vyjádření města, bohužel ztratila. V tomto kontextu rybáře mrzí, že kdyby město před lety poskytlo tuto částku, rybník nemusel být v takto dezolátním stavu a dnes by se nemusel sanovat za 5mil. Kč. Basebollový klub SUPER SLOW SNAILS Orlová vydal prohlášení, že jejich hřiště nezasahuje do území rybníka a jeho zasypání nepožadují. Peníze a projekt na hřiště si museli sehnat sami, město jim v jejich snažení nepomohlo. Mnohem raději by na uvedeném místě také uvítali rybník v původním stavu s okolní klidovou zónu, která by jen prospěla jejich sportu, neboť by lákala více návštěvníkl do okolí hřiště. Přitom kdyby město „odlouplo“ jen malou část z peněz na sanaci, baseballisti by měli vše jednodušší a hřiště by mohlo být mnohem kvalitnější a s větším zázemím. Okolní obyvatelé rybníka klidově-sportovní zónu také vítají.

Otázkou zůstává, koho tedy zastupují orlovští zastupitelé. Okolní občany ne, neboť ti chtějí původní rybník. O žádném dotěrném hmyzu nevědí a to s rybníkem sousedí již mnoho let. Sportovce asi také ne, protože pokud by je zastupovali, přispěli by alespoň zčásti na vytvoření baseballového hřiště místo sanace území, na kterém hřiště nebude. A zbytek občanů města? To evidentně taky ne, neboť uvedené peníze mohly být použity např. na opravu chodníků nebo něčeho veřejně prospěšnějšího. Pokud bude postoj města neměnný, znamená to i ignoraci zákonů. P. starosta totiž prohlásil, že když už jednou zastupitelstvo rozhodlo, rybník se zasype. V té době již byl obeznámen s tím, že to bude trestný čin.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

7 Komentářů ↓

  • Zuza

    Masakr. 😯
    Mozna cast odpovedi bude v tom, kdo ma rybnik zasypavat..
    Jen aby ho a jeho okoli za par let nevyhrabavali s tim, ze tam budou stavet detske hriste…

  • limo

    Divil bych se kdyby staveli detske hriste. Spis to vidim na nejaky supermarket. Ale nejsme tak daleko s zahrabavanim a odhrabavanim, viz Orli kanon za humny naseho baraku. Nejdrive se sanuje, a to tak, ze se ureze 300 vzrostlych stromu, zasype se dira (mesic jezdily tatrovky) a dnes se ta dira zase vykopava.

  • Zuza

    No presne na to taky narazim. Lidi z okoli Orl. kanonu musi byt vylozene happy.:???:
    Mozna by se tam ted hodilo vyjet na ctyrkolce, nebo v tanku 😉

  • Jiří Herník

    A to jeste nevis, ze az tu diru vykopou, zasadi tam stromy. 👿

  • Zuza

    Proste v Orlove nekteri nevedí, kam s penezma, tak se odhrabavaji a zahrabavaji diry,
    kaci a sadi stromy apod. Nekteri predstavu maji, ale pro zmenu pro ne korunka neukapne,
    tak to je pak tezky 🙄

  • rewisak

    JDE VYDĚT ŽE TADY VLÁDNOU JEN TUPOUNI Z KOMUNYSTYCKOU IDEOLOGII.
    HNUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Petr

    rewisak :
    Hlavně,že napíšeš VIDĚT s tvrdým y.Pak kdo je tady tupoun 🙂

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist