Rammi.cz

Rammi.cz náhodný obrázek

Jak na dotace z EU?

Duben 23rd, 2009 · 1 Komentář · Podnikání

dotace euVčera jsem se byl podívat na akci pořádanou českým Ministerstvem Průmyslu a Obchodu a Českou hospodářskou komorou a Krajskou hospodářskou komorou Olomouckého kraje.
Jmenovalo se to „Operační program Průmysl a podnikání 2004-2006 výsledky, hodnocení a dopady pro nové programové období 2007-2013“ Tomu říkám úderný název.
Reklamu na stejnojmennou akci v Ostravě jsem slyšel již někdy koncem minulého měsíce, ale kdyžž jsem se chtěl registrovat, bylo mi řečeno, že je v Ostravě již plno a tak jsem se rozhodl zajet si do Olomouce.
Chtěl jsem se jen dozvědět co je vlastně možné a jaký je princip fungování dotací z evropské unie. Což je vlastně i to, co jsem řekl do kamery když jsem byl dotázán na důvod mé návštěvy.
Dozvěděl jsem se vše co jsem chtěl vědět, pokusím se to shrnout do několika vět dokud si to pamatuji.

 • Dotace jsou maximálně 40-60% z proinvestované částky – podle velikosti firmy. 60% malé, 50% střední a 40% velké firmy.
 • Existuje něco jako dotace formou bankovní záruky. TZN že se za vás v bance zaručí penězma z EU a vy tak snáze dosáhnete na úvěr. Je třeba platit 3% ze zaručené částky ročně.
 • Předchozí produkty lze kombinovat, ale v součtu reálných nákladů nebudou více než právě 40-60%
 • Reálně to podle představených projektů vypadalo, že v průměru byla dotace cca 30% (neuznené náklady + případné jiné problémy)
 • Je třeba vyhradit člověka, který se bude věnovat komunikaci s úřady
 • V případě, že byste o dotaci žádali – Připravte se na velmi propracovanou byrokracii, povinnost podvojného účetnictví a analytických účtů
 • Připravte se také na minimálně tři kontroly a to „Czech invest“ – ta je ještě přátelská a snaží se odhalit nedostatky předtím, než je odhalí někdo jiný, jako např Finanční úřad a Nějaký aparát Evropské unie.
 • Dotace se vždy vyplácí zpětně po uzavření projektu, nebo jeho části – za předpokladu, že nebyl nalezen žádný problém a všechny náklady byly uznány – zpětně
 • Na všem pořízeném musí být vždy dobře viditelné označení, že to bylo pořízeno za přispění EU a MPO – tzn publicita – na to dostanete dotaci 100%
 • Na zpracování žádostí atd, lze najmout agenturu která se tím živí

No vyplynulo mi z toho, že pokud není projekt alespoň za 5 mil, tak se vůbec nevyplatí vzhledem k nákladům na byrokracii nějak žádost o dotaci z tohoto programu řešit.

Na druhou stranu jsem byl mile potěšen kávou, chlebíčky a dokonce i obědem zdarma, asi na to dostali dotaci 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 140 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tagy:

Jeden komentář ↓

 • Shuwix

  Základom dotácií je sa sakra vyznať.

  Lebo väčšina začiatočníkov končí bankrotom. Proste mať k projektom dokonalú dokumentáciu … je problém. „nováčikovia“ nevedia ako si napísať dobrý projekt a nevedia množstvo vecí.

  Zvyčajne skončia bankrotom alebo solídnou stratou. Stačí že si niekto kúpi 20 PC, ale s OEM software-om prekročí istú cenu za kus a stane sa to kapitálovým výdavkom, tak je to celé neoprávnené.

  Na SVK (a v čechách asi obdobne) je okolo peňazí z EU cca 15 rôznych kontrol, ktoré môžu dôjsť a „rozbiť“ konečného prijímateľa.

  Proste človek má na 4,000,000 CZK projekt, spolufinancovanie napr. 40%, tzn. 2,400,000 CZK je nenávratný finančný príspevok.
  Tak niekto minie 4 milióny, a čaká 2,4 miesto toho to nemá dobre spravené a preplatia mu iba 300,000 lebo niekde nemá výkazy, nájomná zmluva je na vysokú sumu a označia to ako nehospodárne, počítače sú kapitálový výdavok …………….

  Proste kto sa v tom nevyzná a nemá špičkového človeka na to ktorý priamo robí finančného manažéra na ministerstve, tak nech sa do toho radšej nepúšťa.

Co si myslíš ty?

Copyright Abago Holding s.r.o.,
všechna práva vyhrazena.
Navštivte také další projekty: Služby:  Digi Reality - Realitní vyhledávač | Ušetřím.cz - Vyhledávač cen | Inzerce Dýně.cz - Inzerce zdarma | Moderní svět - Nejen o technologiích
Zábava: PeckaSMS.cz - vyhrajte super ceny | 101her.cz - Online hry zdarma |
TOPlist